5 powodów dla których warto zarabiać na nieruchomościach

Większości z nas wystarczyłby tylko jeden powód: „Zarabiać na nieruchomościach można krocie!”.

Fakt jest jednak taki, że wspomniana
większość nie inwestuje i nawet o tym nie myśli.

Spójrzmy  więc nieco szerzej na tojakie mają cechy i co oferują nam nieruchomości:

 

  1. BEZPIECZEŃSTWO – daje nam spać spokojnie

To czynnik, który ośmiela, zachęca i przekonuje do tego by zarabiać na nieruchomościach. W przypadku nieruchomości bezpośrednio stoi za tym np. fakt, że złodziej nie ukradnie nam budynku czy nie wykopie całej ziemi z działki… Wyróżnik tak konkretny, jak trwałość nieruchomości odzwierciedla się w stabilnych i wysokich cenach, co doskonale widać na przestrzeni lat. Jeżeli nabywamy nieruchomość i otrzymujemy prawo własności,  dostajemy automatycznie najmocniejszy i największy zestaw uprawnień, jaki możemy. Prawo to i jego zakres wynikają wprost z Konstytucji RP. Tym samym podlega ono ochronie, a własność może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i to tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności (co wynika z art. 64 Konstytucji RP).

Nieruchomości, jako jedno z nielicznych środowisk, przełamują dwie bardzo istotne bariery inwestycyjne – barierę języka i barierę ryzyka, o których pisałem w poprzednim artykule.

  1. ZYSK – daje nam zarabiać na nieruchomościach

Kwestia, czy możemy zarobić inwestując w budynki czy grunty, jest niemal bezsporna. Oczywiście, jak w każdej dziedzinie  istnieje ryzyko straty, ale to właśnie nieruchomości mają jedną z najlepszych proporcji zysku do ryzyka. Ceny nieruchomości rosną w czasie, a rynek jest stabilny i przeważnie opiera się większym wahaniom. Dodatkowo w wygenerowaniu zysków pomaga nam wysoki popyt. Zwłaszcza ziemia, jako dobro, którego nie przybywa, jest zasobem, który z czasem zyskuje i będzie zyskiwał na wartości. Ta prawidłowość odnosi się też do budynków. Te zlokalizowane strategicznie np. w centrach miast , gdzie deweloperzy nie będą w stanie wybudować kolejnych obiektów z powodu braku działek, będą zyskiwały na wartości i cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Obie te sytuacje jasno wskazują na możliwość wygenerowania zysku, na którym nam zależy.

  1. ELASTYCZNOŚĆ – daje nam możliwość wyboru sposobu zarabiania

To w jaki sposób możemy zarabiać na nieruchomościach ma różne oblicza. Właśnie dzięki temu mają one ogromną przewagę nad innymi dobrami inwestycyjnymi. W większości przypadków żeby wygenerować zysk musimy sprzedać przedmiot, który wcześniej kupiliśmy. Nieruchomości oferują nam też inne opcje, jak np. wynajem czy dzierżawa. Dzięki temu możemy zmieniać strategię i chociażby w przypadku braku satysfakcjonujących ofert zakupu czasowo wynająć obiekt. Oczywiście możemy nastawić się od początku na wynajem czy oddanie w dzierżawę i w ten sposób czerpać regularne zyski w długim horyzoncie czasowym, z zawsze istniejącą opcją zmiany strategii z wynajmu długoterminowego na krótkoterminowy. Idąc jeszcze dalej możemy zmieniać grupy docelowe między klientami prywatnymi, a firmami. Dzięki temu trudno jest utracić płynność i zostać w sytuacji bez wyjścia.

  1. WPŁYWOWOŚĆ – daje nam możliwość kształtowania wysokości zysku

Jest to kolejny bardzo silny wyróżnik na tle innych inwestycji. To właśnie na polu nieruchomości możemy wykonywać liczne zabiegi celem podniesienia wartości posiadanego przedmiotu. Pierwszym jaki przychodzi do głowy jest odświeżenie, remont czy podniesienie standardu wnętrza. To najczęściej stosowany ruch przy nieruchomościach, takich jak mieszkania. W przypadku domów czy budynków posiadanych na własność dodatkowo możemy myśleć o rozbudowach, przebudowach czy zmianach w elewacji . W przypadku nieruchomości gruntowych zabiegi takie jak zabudowa, doprowadzenie mediów lub ogrodzenie działki dają naprawdę świetne efekty, nie wspominając już o zmianach w przeznaczeniu terenu, które potrafią zwielokrotnić wartość początkową. Patrząc z poziomu przeciętnego człowieka interesu – trudno jest znaleźć inny sektor tak podatny na indywidualne działania.

  1. FINANSOWANIE – daje nam możliwość wejścia na rynek

Bez wątpienia nieruchomości są kapitałochłonne i stanie się ich posiadaczem wymaga nakładów. Na szczęście z pomocą przychodzi nam bardzo wiele rozwiązań, z których możemy skorzystać. Oczywiście idealnym scenariuszem jest nabycie nieruchomości za gotówkę, gdyż dodatkowo możemy wtedy negocjować korzystniejsze warunki transakcji. Jednak, gdy nie mamy wystarczającej sumy, zawsze możemy skorzystać ze środków pochodzących z kredytu. Banki chętnie finansują nieruchomości , gdyż te są dla nich bardzo dobrym zabezpieczeniem. Tym samym oprocentowanie jest dużo niższe, niż przy kredytach gotówkowych. W przypadku , gdy nie dysponujemy zdolnością kredytową, możemy stać się uczestnikiem rynku poprzez nabycie obligacji lub tworzyć wspólnoty inwestycyjne i kupować grupowo. Kolejną opcją jest możliwość etapowania zakupu. Rozłożenie ceny na transze lub raty w umowie z właścicielem sprawia, że nie musimy mieć ani zdolności kredytowej ani dużego wkładu początkowego.

 

 

Nieruchomości – Inwestowanie Maciej Mindak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *