Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 3 – Grunty

Nieruchomości gruntoweNa pewno nie raz słyszałeś, że ktoś sprzedał ziemię i kupił dziecku mieszkanie czy opłacił studia. Tak samo musiałeś słyszeć, że ktoś inny za pieniądze ze sprzedanych deweloperowi gruntów jest już „ustawiony do końca życia”. Posiadacz ziemski, czy to w średniowieczu czy dziś, zawsze utożsamiany był z majątkiem. To będzie dobry moment, żebyś zadał sobie pytanie – czy warto mieć (niegdyś) szlachecki przywilej i posiadać swoją ziemię?

Świat nieruchomości daje nam liczne opcje budowania majątku. Żeby sprawdzić ile zarobisz na nieruchomościach, najpierw musimy dokonać podziału tego świata. Najłatwiej więc wyróżnić cztery wiodące sektory. W tym artykule na warsztat trafi już trzeci z nich, czyli:

Nieruchomości gruntowe ile zarobisz na nieruchomościach

Trzeci sektor bez wątpienia jest tym najstarszym i najbardziej podstawowym, jednak wiele osób w ogóle o nim nie pamięta. Patrzymy na nieruchomości przez pryzmat tego, co już stoi na gruncie, a nie na sam grunt. To duży błąd i warto sobie uświadomić, że jednak wszystkie wojny od zarania dziejów toczyły się nie o lokum, a o terytorium.

Wynajem / dzierżawa gruntu

Umieszczam ten punkt głównie dlatego, że znajdował się on również w poprzednich wpisach z serii „ile zarobisz na nieruchomościach” (Mieszkania oraz Lokale) i od razu muszę zaznaczyć, że w przypadku gruntów jest on dużo mniej znaczący. Patrząc na liczbę ogłoszeń działek do wynajęcia na jednym z głównych portali nieruchomościowych zobaczymy, że stanowią one zaledwie 1% spośród wszystkich ofert gruntów.
To jednak nie oznacza, że należy o nim zapomnieć:

KLIKNIJ w ZDJĘCIE i ZOBACZ FILM!

Inwestowanie w ziemię

W celu ustalenia rocznej stopy zwrotu z wynajmu działki musimy przyjąć jakieś ramy. Przyjrzyjmy się tym terenom, które najszybciej uda nam się wynająć – grunt z przeznaczeniem na usługi położony w dużym mieście lub jego granicach powinien zapewnić nam wartości na poziomie 3 – 8%.

Zatem kupując działkę za 500.000PLN i przeznaczając ją na wynajem możemy oczekiwać, że inwestycja zwróci nam się już po około 13latach.

Kupno / sprzedaż gruntu

Ten proces to bez wątpienia główny trzon obrotu ziemią. Jeżeli  zadajesz sobie pytanie ile zarobisz na nieruchomościach gruntowych, to pamiętaj –  tak jak w przypadku mieszkań i lokali, wszystko zależy od tego, jakie nieruchomości wybierzesz i jaką przyjmiesz strategię. Różnica jest jednak taka, że w przypadku działek należy wziąć pod uwagę dużo więcej czynników podczas dokonywania wyboru obiektu inwestycji. Nieruchomości położone blisko dużych ośrodków miejskich i/lub zlokalizowane w rozwijających się strefach ekonomicznych są tym, co najbardziej kusi nas – inwestorów.

ile zarobisz na nieruchomościachOptymalnym posunięciem jest zakup ziemi rolnej, której status może w najbliższym czasie ulec zmianie. Mowa tu o gruntach, których przeznaczenie zmieni się z rolnego w budowlane. Upewnić nas w takim wyborze mogą wartości procentowe – średni roczny wzrost wartości ziemi rolnej w Polsce to między 13 a 22%. Dodatkowo fakt zmiany przeznaczenia terenu potrafi przynieść skokowy wzrost wartości na poziomie około 100%. Zatem kupując ziemię rolną za kwotę 100.000PLN już po około 7latach będziemy mogli oczekiwać zwrotu z naszej inwestycji. A jeżeli np. w 7 roku posiadania działki zostanie uchwalona przez władze zmiana przeznaczenia terenu, to łatwo policzyć, że nasza inwestycja pozwoliła nam zarobić trzykrotność wkładu.

 

Wszystkie podane wyżej wartości są uśrednieniem i nie zakładają przypadków ekstremalnych. Mowa o sytuacji, w której kupimy grunty z wadami lub ograniczeniami natury prawnej czy fizycznej lub zarobimy na naszej inwestycji jej pięciokrotność w czasie podanym w przykładzie lub krótszym. Nie każdy też osiągnie podawane w moim tekście wartości. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy  i doświadczenia oraz nie korzystasz z pomocy specjalistów, Twoje szanse z pewnością zmaleją. W przypadku gruntów ta zależność jest jeszcze mocniejsza niż przy pozostałych sektorach rynku nieruchomości.

 

 

 

2 myśli na “Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 3 – Grunty

  1. Niestety obecnie zakup gruntów przez nie-rolników jest praktycznie niemożliwy poza działkami budowlanymi, lub działkami rolnymi do 30 arów, na sprzedaż wszystkich większych działek rolnych zgodę musi wydać KOWR. Mimo to jeszcze w tym roku ma wejść w życie zmieniona forma przepisów, która w jakimś „uwolnij” działki do 1 ha.

    1. Nadchodzące zmiany są bardzo dobrym zjawiskiem. Nie wiadomo jednak kiedy faktycznie nastąpią.
      Miały pojawić się już we wrześniu… Nie zmienia to jednak faktu, że nawet przy obecnym brzmieniu ustawy można dobrze inwestować i zarabiać na gruntach.
      Oczywiście mówię nadal o gruntach rolnych. Uzyskanie zgody od KOWR (dawnej ANR) jest możliwe i nie są to odosobnione przypadki. Jeżeli chcesz się dowiedzieć w jakie grunty i gdzie warto zainwestować to zapraszam do kontaktu przez stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *