Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 2 – Lokale Komercyjne

Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 2 - Lokale KomercyjneZastanawiałeś się kiedyś, jak to jest być wielkim przedsiębiorcą? Być może właśnie teraz dążysz do tego, by nim zostać… Musiałeś w takim razie myśleć o tym, jakie biznesy będziesz prowadził i w jaki sposób będziesz inwestował swoje pieniądze. Zwróć więc uwagę na fakt, że prawie wszyscy z „tych wielkich” posiadają pokaźne portfolio nieruchomości.

Środowisko Nieruchomości daje nam wiele dróg do tego, by na nim zarobić. Aby zapoznać się z poszczególnymi opcjami, należy dokonać podziału na cztery główne sektory. W tym wpisie zajmiemy się drugim z nich i sprawdzimy ile zarobisz na nieruchomościach.

Nieruchomości komercyjne 

Druga grupa jest mniej znana, niż opisane w pierwszej części nieruchomości mieszkaniowe. Wynika to z faktu, że obiekty komercyjne (jak łatwo się domyślić) przeznaczone są dla biznesu. Oczywiście o ich istnieniu wiedzą prawie wszyscy, bo prawie każdy był kiedyś w sklepie, restauracji czy biurze, ale zasady, jakie panują na tym rynku, są nieco odmienne i bardziej skomplikowane.

Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 2 - Lokale KomercyjneWynajem lokali

Właściciele nieruchomości komercyjnych głównie nastawiają się na czerpanie zysku z wynajmu. Jest to zdecydowanie większa część obrotu obiektami z tej grupy. Ci z Was, którzy już od jakiegoś czasu interesują się nieruchomościami, z pewnością słyszeli, że posiadanie lokalu w centrum miasta to istna żyła złota. Faktycznie, żyła taka opinia, ale niestety… czasy, w których 10 letnia stopa zwrotu z inwestycji była zjawiskiem powszechnym, już się skończyły. Banki obecnie czekają na swojego klienta w internecie, a nie wyłożonej marmurem placówce.

Dziś należy założyć , że posiadając dobrze położony lokal usługowy z witryną uzyskamy średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 6-8% w skali roku. Przekładając to na język PLN okazuje się, że zainwestowane np. 800.000pln zwróci nam się po niecałych 13latach.

Trochę niższe stopy zwrotu będziemy mieli przy wynajmie lokali na cele biurowe, ale jednocześnie będą one tańsze w zakupie od usługowych. Mowa tu o lokalach, których przydatność handlowa jest mniejsza, czyli o obiektach w dziedzińcach, na tyłach budynków lub po prostu mieszkaniach. Wielkie powierzchnie w szklanych biurowcach niestety nie są raczej sprzedawane. Tam, jeżeli mówimy o sprzedaży, to należy wziąć pod uwagę całe budynki i dla przykładu warto wspomnieć, że parę lat temu wieżowiec Rondo 1 w Warszawie został sprzedany za kwotę bagatela 300.000.000 € (trzysta milionów Euro!).

Kupno / Sprzedaż lokali Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 2 - Lokale Komercyjne

Tu muszę się powtórzyć – kwestia uśrednienia przychodu przy zakupie i odsprzedaży również nieco się komplikuje, tak jak w przypadku opisywanych poprzednio mieszkań. To, ile zarobisz na nieruchomościach zależy od tego, jakie obiekty wybierzesz i jaką przyjmiesz strategię.

Nieruchomości deweloperskie na wczesnym etapie sprzedaży oraz obiekty z rynku wtórnego w okazyjnej cenie są przedmiotem dużego zainteresowania inwestorów. Walka o takie oferty jest trudna i wymaga nie lada sprytu. Bardzo często lokale usługowe w nowej atrakcyjnej inwestycji są już sprzedane, zanim pojawi się o nich oficjalna informacja.

Zakładając, że jesteśmy urodzonym zwycięzcą i udało nam się jako pierwszym zdobyć lokal deweloperski, to patrząc na większość przypadków możemy uznać wartość między 10 a 30% jako nasz potencjalny zysk. Zatem kupując i wykańczając jeden lokal raz w roku, za kwotę 750.000PLN, a sprzedając za 900.000PLN, już po około 5 latach możemy oczekiwać pełnego zwrotu z inwestycji.

Zastanawiając się nad tym ile zarobisz na nieruchomościach warto dodać, że na szybkość i łatwość sprzedaży lokalu świetnie wpłynąłby fakt jednoczesnego znalezienia długoterminowego najemcy, ponieważ lokale na sprzedaż z podpisanymi umowami najmu są bardzo łakomym kąskiem na rynku nieruchomości inwestycyjnych.

Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 2 - Lokale KomercyjnePorównanie rynków

W naszych rozważaniach chciałbym nawiązać do mojego poprzedniego wpisu. Porównując rynek obrotu obiektami komercyjnymi z rynkiem mieszkaniowym łatwo jest dostrzec, że ten pierwszy jest dużo bardziej kapitałochłonny (po prostu nieruchomości mają wyższe ceny). W zamian za wyższy wkład, otrzymujemy jednak większe i pewniejsze zyski.

Wszystkie podane wyżej wartości są uśrednieniem i nie zakładają przypadków ekstremalnych, czyli sytuacji, w której wynajmiemy czy sprzedamy ze stratą lub zarobimy na naszej inwestycji jej pięciokrotność. Nie każdy też osiągnie podawane w moim tekście wartości. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia i nie korzystasz z pomocy specjalistów Twoje szanse z pewnością  zmaleją.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *