Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 1 – Mieszkania

Jak zarobisz... na nieruchomościachNie myśl jeszcze o bogactwie, luksusowych jachtach, dużych domach czy bezpiecznej przyszłości. Przeczytaj i upewnij się, że sprzedawca czy rentier… to ludzie, którzy słusznie kojarzeni są z dużymi pieniędzmi. Dopiero wtedy powiedz, że Ty też tak chcesz.

Rynek nieruchomości proponuje bardzo szeroki wachlarz generowania zysku. Sposobów, w jaki możemy to robić jest naprawdę dużo. Żeby zorientować się w poszczególnych wariantach należy podzielić rynek na cztery główne sektory. W tym wpisie zajmiemy się pierwszym z nich i sprawdzimy ile zarobisz na nieruchomościach mieszkaniowych.

Nieruchomości mieszkaniowe

Pierwszy sektor  jest znany wszystkim. Zakładam, że nawet jeżeli wśród czytelników mojego bloga są osoby bezdomne, to też, a może nawet  bardziej niż reszta, wiedzą o czym mówię. Mieszkania i domy to nieruchomości, które zaspokajają podstawowe potrzeby ujęte w piramidzie Maslowa. Dlatego są nam tak bliskie i tak pożądane. To jasno pokazuje, że mamy do czynienia z cudownym zjawiskiem jakim jest POPYT!

 

Długi wynajem

Osoby prywatne, które inwestują w nieruchomości mieszkaniowe, najczęściej przeznaczają je na wynajem długoterminowy. Jest to posunięcie bezpieczne i pozwalające na uzyskanie stałego dochodu w długim przedziale czasowym. Tak więc w przypadku dużych ośrodków miejskich, takich jak np. Kraków, Trójmiasto czy Warszawa, średnie roczne stopy zwrotu przy najmie wahają się między 3 a 4% w skali roku.

Przeprowadzono kiedyś badanie (nie wiem czy byli to amerykańscy naukowcy), że jeżeli podamy do wiadomości informację i okrasimy ją procentem, to ludzie odbierają ją jako dużo bardziej wiarygodną. Inne badanie natomiast pokazało niestety, że większości osób wartości procentowe i tak mówią nie wiele.

Zatem odczarujmy procenty.  W przypadku nieruchomości kupionej oraz przygotowanej do wynajmu za kwotę 300.000PLN możemy zakładać, że zwrot z inwestycji nastąpi po niecałych 28latach.

Krótki wynajem

Inwestorzy, którzy decydują się na wynajem krótkoterminowy godzą się z faktem, że ich  zarobki będą obarczone wyższym ryzykiem, ale w zamian otrzymują dwukrotnie wyższy przychód. Ideą takiego wynajmu jest udostępnianie nieruchomości w trybie hotelowym (na doby). Dla wspomnianych wcześniej miast średnia roczna stopa zwrotu waha się między 6 a 8% w skali roku.

Jest to nadal stabilna opcja ulokowania kapitału, ponieważ cały czas jesteśmy posiadaczami nieruchomości, która jednocześnie przynosi nam zysk. Wspomniane ryzyko wiąże się z utrzymaniem stałego przepływu najemców, którzy zapewnią nam odpowiednie obłożenie i odpowiedź na pytanie ile zarobisz na nieruchomościach.

Zatem gdy kupimy i dostosujemy mieszkanie do takiego wynajmu wydając na to kwotę np. 400.000PLN możemy już po niespełna 15latach oczekiwać pełnego zwrotu z inwestycji.

Kupno / Sprzedaż 

W przypadku zakupu i sprzedaży kwestia uśrednienia przychodu nieco się komplikuje i to ile zarobisz na nieruchomościach zależy między innymi od tego, jakie obiekty wybierzesz i jaką przyjmiesz strategię. Należy spodziewać się, że czas remontu i sprzedaży może wynieść nawet 12miesięcy (w tym czasie nie mamy przychodów).

Nieruchomości deweloperskie na wczesnym etapie sprzedaży  oraz obiekty z rynku wtórnego do tzw. „Flipa”, czyli odnowienia i sprzedaży, są przedmiotem dużego zainteresowania inwestorów. Patrząc na wszystkie przypadki możemy założyć, że zarobimy średnio od 10 do 30%.

Zatem kupując i wykańczając raz w roku 1 nieruchomość  za kwotę 350.000PLN, a sprzedając ją za 405.000PLN, już po niecałych 7latach możemy oczekiwać zwrotu z inwestycji.

Wszystkie podane wyżej wartości są uśrednieniem i nie zakładają przypadków ekstremalnych, czyli sytuacji , w której nie będziemy w stanie wynająć lub sprzedać nieruchomości przez 10lat, lub zarobimy na niej 200 czy 300%. Nie każdy też osiągnie podawane w tekście wartości.  Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia i nie korzystamy z pomocy specjalistów szanse maleją. Dla potwierdzenia tej opinii przytoczę fragment rozmowy, który usłyszałem kiedyś przypadkiem na stacji benzynowej:

„ – Cześć! Witaj! Kopę lat Cię nie widziałem, chyba od czasów matury! Co teraz robisz? Czym się zajmujesz?

–  …nieruchomościami.

– O! słyszałem że można na tym nieźle zarobić

– …też tak słyszałem. ”

 

2 myśli na “Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 1 – Mieszkania

  1. Pingback: Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 2 - Lokale Komercyjne

  2. Pingback:Ile zarobisz na nieruchomościach cz. 3 - Grunty Działki Ziemia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *